DesignWeb DevelopmentMarketingVALMAX
Погодинна оплата в світі Web розробки - як це працює? | Valmax Digital Blogs
Наступна стаття
18.2.2021 216

Time & Material: як працює модель співпраці з погодинною оплатою і в яких проектах ви точно не пошкодуєте, що вибрали саме її

Терміни реалізації проекту і спосіб оплати — два основні моменти, які і замовник, і підрядчик, завжди хочуть з'ясувати "на березі". На щастя, вам зараз не потрібно заново винаходити ні велосипедів, ні моделей співпраці з виконавцями. Розповідаємо про одну з основних таких моделей — Time & Material. І відразу спробуємо розібратися, чому при створенні web-продуктів іноді варто віддати перевагу їй, а не, наприклад, більш простій і зрозумілій Fixed Price.

Як це працює

Time&Material — це тип співпраці, коли виконавець отримує оплату за фактом виконання роботи за підсумкову кількість годин, які він на неї витратив. А не фіксовану суму за реалізацію конкретного проекту, як при виборі моделі Fixed Price.

"Ага, — скажете ви, — Адже це всі карти в руки моєму підряднику, щоб затягнути процес, працювати довше і отримати більше".

І ... опинитеся не зовсім праві. Використовуючи модель T & M ви навпаки будете захищені від подібного результату, тому що тут проект розробляється не відразу в повному обсязі, а розбивається на кілька блоків.

Покроково планування роботи виглядає так:

 1. Визначення загального Скоупа (Scope) завдань. На першому етапі важливо окремо сформувати очікування від результату роботи — які бізнес-потреби покриває продукт, його функціонал; і попередньо оцінити, скільки часу і грошей потрібно буде витратити на проект.
 2. Залежно від функціоналу продукту, Скоуп розбивається на загальні групи завдань, які потрібно буде реалізувати підряднику в рамках проекту (фичи). Наприклад, створення на сайті особистого кабінету користувача — це фіча. А вже кожна фіча включає в себе підзадачі (епіки) і докладний опис окремих функцій продукту з точки зору звичайного користувача (User Story). У нашому прикладі створення в ЛК історії замовлень користувача — це епік, а ось можливість для користувача вивчити або внести коригування в свою історію — це вже User Story.
 3. Після цього для кожного блоку завдань визначається відрізок часу (спринт), який буде на неї витрачено і вартість цієї роботи. Саме за фактом виконання одного або декількох спринтів ви оплачуєте роботу свого підрядника.

При такій схемі замовник залучений в проект по максимуму. Ви будете покроково спостерігати за реалізацією кожного етапу створення продукту. Чи зможете по ходу давати команді / розробнику зворотній зв'язок і вносити коригування в проект. При необхідності рухати терміни здачі наступних блоків або навіть прийняти рішення про зміну виконавця, якщо якість роботи не буде вас влаштовувати.

З одного боку це означає, що ви вже не обійдетеся просто підписанням договору і очікуванням результату виконаної роботи. З іншого — шанси на те, що готовий продукт буде відповідати всім вашим очікуванням, значно підвищуються.

Fixed Price VS Time&Material

T&M, на відміну від Fixed Price — більш гнучка модель. Тут не "вранці гроші — увечері стільці", а можливість ретельно оглянути кожен "стілець" перед оплатою і переконатися в його якості та відповідності ТЗ.

До того ж, визначаючи час створення продукту по Fixed Price, розробник постарається назвати вам підсумкову дату з урахуванням всіх своїх можливих (а частіше — і неможливих) ризиків. Зазвичай це не менше, ніж + 30% до реального часу, який він витратить.

Модель з фіксированною ціною Джерело: sannacode.com

Розклавши ж рішення задач по поличках за моделлю Time & Material ви можете зрозуміти, що насправді для створення вашого продукту потрібно в 2-3 рази менше часу, а значить — і грошей.

Time&Material модель Джерело: Azat.ai

З іншого боку, якщо працюючи по Fixed Price, відразу зрозумілі терміни закінчення проекту, то вибираючи оплату погодинно, важливо усвідомлювати, що терміни тут — поняття умовне. Як, втім, і масштаби робіт. А іноді і сам результат.

І ще трохи про переваги і недоліки моделі T&M

Ми вже розібралися, чому співпрацювати за моделлю Time & Material в деяких випадках зручніше і вигідніше, ніж по Fixed Price. Але це зовсім не означає, що на останній потрібно поставити хрест і вибирати принцип оплати погодинно абсолютно для всіх проектів.

Переваги моделі — це точно:

 • Велика залученість замовника в проект. Можна уважно контролювати, як відбувається реалізація ідеї (а можна й не спостерігати, але, цур, потім — нарікати тільки на себе).
 • Можливість вносити зміни в функціонал, інтерфейс, специфікації продукту прямо в процесі його розробки. Тестувати гіпотези, і при необхідності — змінювати напрямок роботи.
 • Більш якісна реалізація продукту. Особливо, якщо мова йде про великі проекти. Складно уявити, що фіксоване ТЗ дійсно добре спрацює при розробці масштабного web-продукту або стартапа, де по ходу справи постійно з'являються нові ідеї та гіпотези. А ось для маленьких завдань краще вибрати стару добру Fixed Price.

А ось її недоліки:

 • Невизначеність. Як у фінансовому плані, так і в питанні часу. Наприклад, якщо вам просто необхідний чіткий дедлайн. Або ви не готові до додаткових витрат і вам необхідно чітко закласти в кошторис витрати на реалізацію проекту.
 • Непорядність виконавця, який вирішив завищувати реально витрачені людино-години, щоб заробити більше. Втім, такий ризик ви зведете практично до нуля, якщо будете повноцінно залучені в проект — знати і розуміти, скільки часу потрібно на виконання певного блоку завдань.
Фікссована ціна Time&Material
Джерело: Codeable.io

Для яких проектів вибирати Time & Material

На нашу скромну думку, ця модель співпраці найкраще підійде, якщо у вас:

 • Проект на стадії тестування. Коли необхідно розбити роботу на кілька стадій. Є ще багато гіпотез, доробок, багів, які потрібно фіксують.
 • Стартап, результат якого ще до кінця незрозумілий вам самим. Є ймовірність, що в процесі розробки продукту його чекають кардинальні зміни.
 • Середньостроковий проект (до шести місяців), в якому на перших порах відсутні чіткі специфікації і документація. Все це з'явиться вже в процесі роботи.
 • Великий проект з нуля. Залучаєте велику команду розробників, а терміни реалізації стартують від року? З такими обсягами і часом складно скласти специфікації для всього проекту. Вас чекає багато коригувань і доопрацювань.

Ми теж готові співпрацювати з вами по моделі Time & Material. Всі зміни будуть внесені в проект оперативно, а кожен етап - реалізований вчасно.

Замовити розробку сайту

Наступна стаття